Золоті зернята народної мудрості
Матеріал уроку. Прислів'я і приказки. Скоромовки "Сів шпак", "Хлопець", "Сорока". Загадки.
Мета. Збагатити знання дітей про малі форми усної народної творчості; вчити виділяти їх характерні особливості і групувати матеріал. Розвивати образність мовлення, кмітливість, вчити складати загадки.
Обладнання. Картки зі словами-анаграмами, предметні малюнки для складання загадок.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні ми проведемо з вами незвичайний урок — всі разом побуваємо на веселому ярмарку.
Увага! Увага! Спішіть-поспішайте!
Господарі й гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу гуртом, поодинці,
Чекають на всіх там чудові гостинці!
На ярмарку пашім веселім, багатім
Є чим дивуватись і є що придбати.
II. Мовна розминка.
— Щоб добре поторгувати на ярмарку, нам треба набратися сили. Проведемо розминку.
1. Гра у парах.
Учні пишуть по три слова, пропускаючи голосні. Потім обмінюються записами і відновлюють задумані товаришем слова.
2. Гра "Хто більше".
Учитель називає слово. Учні добирають до нього слова, які підходять за змістом.
Ярмарок, ...
Подарунки, ...
Народ, ...
III. Повідомлення теми і мети уроку.
— Прочитайте, що ми будемо купувати на ярмарку. ("Золоті зернята народної мудрості".)
— А завітаємо ми у магазини з чудернацькими назвами. Може, ви зможете "перекласти" ці надписи? (Учитель прикріплює на дошці картки з назвами, формуючи умовний шлях, яким учні "проходитимуть" на ярмарку.)
(Прислів'я і приказки, скоромовки, загадки.)
IV. Робота над прислів'ями і приказками.
1. Читання прислів'їв учнями ("ланцюжком").
— Чи великі ці вислови? Пригадайте, що таке прислів'я і приказки. (Це короткі влучні образні вислови повчального змісту.)
2. Робота над змістом і формою прислів'я.
— Яке із прочитаних прислів'їв ви хотіли б собі "купити"? Поясніть його зміст.
— Перегляньте очима усі прислів'я, що у підручнику. Із скількох речень складається кожне?
— Знайдіть і прочитайте прислів'я, які мають риму як вірші.
— Прочитайте прислів'я, в яких дві частини протиставляються за змістом, хоча й утворюють єдине ціле, що виражає узагальнену думку.
— Такі особливості будови дають можливість прислів'ям, залишаючись короткими висловами, бути дуже влучними, дотепними правилами, якими людина має керуватися у повсякденному житті. Недарма в народі кажуть: "Прислів'я вчить, як на світі жить".
3. Вправа на розвиток техніки читання.
Учитель читає останнє слово прислів'я, а учні швидко знаходять і читають його початок.
4. Мовно-логічне завдання.
а) Добір узагальнюючої назви до груп прислів'їв.
— У прислів'ях розкривається мудрість народу, його спостережливість, великий життєвий досвід. Доберіть із тем; які я називатиму, узагальнюючі назви до груп прислів'їв, що є у підручнику:
- про любов до рідного краю; + про працю;
— про дружбу і товаришування; + про розум і освіченість; + про силу слова.
б) Гра "Склади прислів'я".
— Складіть прислів'я. До якої з груп прислів'їв ви віднесете кожне з них?
Потрібно вчиться — все перетруть.
Вміння і труд а матері боляче.
Удар забувається, завжди пригодиться.
Дитина плаче, а слово пам'ятається.
— Яке з прислів'їв ви не можете віднести до жодної з груп? А яку узагальнюючу назву можна дібрати до цього прислів'я і йому подібних? (Про батьків і дітей.)
— Підберіть вдома кілька прислів'їв на цю тему.
V. Робота над скоромовками.
— В який магазин "ідемо" тепер? З яких двох слів складається слово "скоромовка"? Чому так назвали ці жартівливі вислови? Які скоромовки ви знаєте?
— На "прилавку" виставлені для покупців три скоромовки. Прочитайте хором їх назви.
— Прочитайте скоромовку "Сів шпак" "буксиром" (за вчителем). В якому місці треба звернути увагу на правильну вимову слів?
— Прочитайте скоромовку "Хлопець" "луною" (за кимось із дітей).
— Які звуки найчастіше зустрічаються?
— Прочитайте скоромовку "Сорока" мовчки. Які слова у ній однаково пишуться, але мають різні значення і наголос? (Сорок — сорок.) Доберіть до кожного з них спільнокореневі слова. (Сорок — сороковий, сорок — сорочине, сороченя.)
— Виберіть скоромовку, яку хотіли б "придбати" на нашому веселому ярмарку. Щоб вона залишилася у вас, за дві хвилини вивчіть її і розкажіть чітко і швидко.
VI. Робота над загадками.
- Мотиваційна підготовка
— Ще по одні зернята народної мудрості ми "зайдемо" у магазин "Загадки". Доберіть споріднені слона до слова "загадка". (Загадувати, згадувати, нагадувати, гадати.) Що означає слово "гадати"? Доберіть близькі за значенням слова. (Думати, міркувати, мислити.)
— Зараз ми відгадуватимемо загадки, визначимо, які бувають загадки, складені народом, і спробуємо самі складати їх.
2. Читання і відгадування загадок.
Загадки учні читають "ланцюжком". Той, хто читає, має право першим назвати відгадку. Якщо він не знає, клас відповідає хором. Учитель звертається до відгадувача із запитанням:
— Чому ти так вважаєш? Доведи свою відповідь.
Такі ж питання корисно поставити дітям, які дають помилкові відповіді.
3. Визначення структурної композиції загадок.
— Розглянемо усі загадки. Які це речення? Як вони побудовані? Чим характерним відрізняється загадка? (Загадка має форму розповідного чи питального речення; часто слова у ній римуються; називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.)
4. Складання учнями загадок.
а) Читання інструкції щодо складання загадок (підручник, с 81).
б) Робота в зошитах. Складання загадки за опорними словами (с. 28, завд. 5).
в) Робота в четвірках.
Вчитель спочатку може дати зразок складання загадки про добре відомі дітям рослини чи тварини, предмети повсякденного вжитку чи шкільне приладдя. Наприклад: "Жовте очко, білесенькі вії, землю прикрашає, людям помагає". Показує дітям малюнок ромашки і пропонує їм визначити, за якими ознаками складено загадку.
Кожна група отримує малюнок (тварина, квітка, інструмент тощо), розглядає його і складає загадку.
VII. Підсумок уроку.
— Ви повернулися з ярмарку не з порожніми руками.
— Що це за золоті зернята народної мудрості ви "купували" на ярмарку? Чим прислів'я і приказки подібні до народних казок? А чим відрізняються? У чому повчальність прислів'їв? Чим цікаві скоромовки? А загадки? Як вони побудовані?
— Вдома пригадайте про наш похід на ярмарок. У цьому вам допоможе "Робочий зошит з читання" (с. 27—28, завд. 1—4).
|