Іван Франко "Лисичка і Журавель".
Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; Інсценізувати частини казки; удосконалювати вміння читати, аналізувати, порівняти з українською народною казкою.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Дзвоник дзвонить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
– Гей, до класу поспішайте
На місця свої сідайте –
І урок розпочинайте.
Прочитайте девіз нашого уроку:
Не просто слухати а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
2)Cсьогодні я пропоную вам подорож країною а саме ви її мені підкажете?
Ребус Казка
Тож гаразд часу не гаєм
і в мандрівку вирушаєм . (Музика)
3) вірш за Ейдетикою про казку
Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім'я автора забувалось. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки авторські написані певною людиною, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими, або літературними.
-Яку авторську казку ми будемо читати ви мені скажете , коли розгадаєте загадку.
б) Читання загадки, надрукованої на дошці.
В казці цій рудий хтось, хитрий
Кашки наварив і в миску
Він налив її для гостя.
Скуштувать не довелося...
Та нечемною була Лисичка-сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка.
Та мораль там велика
І для всіх дається
Хто ж герої ці, згадай,
Назву казки відгадай
2
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з авторською казкою І. Я. Франка « Лисичка і Журавель» і порівняємо її з українською народною.
Це перша казка із розділу "Казки українських письменників"
Зупинка Гра «Додайте останнє слово»
Чистомовка до казки «Лисичка і Журавель»
ця-ця-ця — жила собі лисиця
лем-лем-лем — зустрілася з журавлем
ни-ни-ни — запросила на гостини
ла-ла-ла — каші наварила
ила-ила-ила — по тарілці розмастила
ав-ав-ав — журавель дзьобом стукав
ївсь-ївсь-ївсь — кашки не наївсь
му-му-му — пішов додому
щу-щу-щу — наварив борщу
чик-чик-чик — насипав у глечик
ку-ку-ку — покликав лиску
зив-зив-зив — носик до глечика не влазив
ась-ась-ась — лиска розсердилась.
2. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання. Шифрувальник.
— Розшифруй текст про цього птаха.
еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши — рнічо. рилаК кіизачуються чормини напір'їми.
- Як називається цей птах? Скажіть будь ласка перед вами текст опис міркування розповідь
— Як в народі називають журавлів?
Народ наш спостережливий, спостерігаючи за цим птахом він помітив такі прикмети про Журавля. Ви їх уважно послухайте і запам’ятайте
Народні прикмети
*Журавлі прилетіли — тепло принесли.
*журавлі летять високо — зима ще далеко.
*Журавлі летять низько — зима вже близько.
*Ранній приліт журавлів — на ранню весну.
Зупинка сторінками поезії , де діти підготували віршики про Лисичку і Журавля.
*******
Журавель
Прилетів журавель
3 невідомих земель,
А в нашій окрузі
Поселіться в лузі.
Воду п'є — не просить жбанок.
Ходить тихо, наче дід,
Жабу ловить на сніданок,
Другу зловить на обід.
3
*************
Облітав журавель
Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав, обходив, ноги, крила натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкраща земля?
Журавель відповідає: — Краще рідної — немає!
***************
Веселики-журавлі
Веселики-журавлі,
Що несете на крилі?
Чи то радість, чи то сміх,
Може, снігу повний міх?
Несемо вам всім тепло,
Що цвіло й росло.
Журавель
Прилетів журавель
Із заморських земель,
На болоті сів-упав,
«Добрий ранок!» — затурчав.
Зазирнув туди-сюди
Під латаття на воді
І подибав чвак-чалап
Рахувать в болоті жаб.
****
Лисичка-сестричка
Нащо хтось мене назвав
Та сестричкою?
І сміються всі тепер
Над лисичкою,
Що курятинку люблю
Й ситу гусочку...
Я ж їх тільки і ловлю
На закусочку.
********
Лисичка
Тірі-тірі-тірі-тірі!
Маю лапок аж чотири,
Хвостик довгий і як пух,
Ще й рудесенький кожух,
Тірі-тірі-тірі-річки!
Бистрі очки у лисички,
Зубки гострі, як шпички,
їх бояться малючки.
Зупинка музична Пісня про лисичку.
4
А зараз ми попрацюємо в парах
«Збери прислів’я»
• На язиці медок а на думці льодок .
• І на хитру лисицю капкан знайдеться.
• Лисиця спить, а курей бачить.
• Лис старіє, але не добріє.
Ш. Опрацювання казки Івана Франка "Лисичка і Журавель".
Хто Франко? Ми всі це знаєм!
Всі Франка ми величаєм
- Він великий наш казкар, поет,
Гляньте — ось його портрет.
Іван Франко писав не тільки казки , а й вірші та оповідання. Він
написав дуже багато творів для дітей.
Який згодом став великим українським письменником Іваном Яковичем Франком.
У селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту 27 серпня 1856 року, у родині Яця з Гори, відомого на всю округу коваля, народився рудоволосий, ясноокий хлопчик,
Батьки не могли натішитися сином. Хлопчик зростав розумною, допитливою дитиною. Цілими днями він бігав по полю, по луках, понад гірською річечкою з високими берегами і кам'янистим дном.
Його цікавило все: чому сонце маленьке, коли казали, що воно велике?
Про що шепоче листя на осиці?
Про що розмовляють між собою лісові звірі?
Над усім задумувався хлопчик.
На ці та інші питання хлопчик міг одержати відповідь у батьківській кузні, що стояла на околиці села понад шляхом.
Про це І. Франко та про інше згадує у своїх творах.
Зупинка театральна. Театр це установа що здійснює сценічні вистави. Де ми з вами побуваємо і пригадаємо укр.. народну казку «Лисичка і журавель.»
Інсценізація казки.
1)Словникова робота.
Тлумачення незрозумілих слів і виразів.
Призволяйся — пригощайся;
Облизня спіймавши — залишитися ні з чим.
* Подружилися.— можна сказати так: потоваришували, заприятелювали.
Почастую- нагодую.
не погордуй - спробуй, сумним.
пісним голосом тоненьким
2)Читання казки «Лисичка і Журавель».
— Як можна охарактеризувати Лисичку? Яка вона?
Складемо сенкан про лисичку та журавля
(Хитра, хижа, підступна).
Читання казки в особах.
Проведемо дослідження
Де живе? До якої природи належить?
5
Фізкультхвилинка.
Унадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель.
Сякий, такий, журавель,
Сякий, такий, довгоногий,
Сякий, такий, виступає,
Конопельки все щипає.
4) Самостійне читання казки з наступним тестуванням.
Тест гра «чи уважно ти читав»
1. Цей твір є ...
а) оповіданням; б) казкою.
2. Хто перший запросив приятеля у гості?
а) Лисичка; б) Журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) Що прийде у гості й гарно поговорить.
б) Що прийде у гості й гарно поїсть.
4. Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?
а) Так; б) ні.
5. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
6. Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.
3. Вибіркове читання.
— Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля.
— Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.
— Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем?
IV Поділ казки на логічно-завершені частини. Стислий переказ кожної частини.
Порівняння казки І. Франка і народної.
— Чи знайома була вам ця казка? Коли ви її читали?
Порівняйте українську народну казку "Лисичка і Журавель" і казку з такою ж назвою
І. Франка.
- Чим вони подібні, а чим — відрізняються? Які ви знаєте приказки до цієї казки?
Приказки до казки
• Наварив каші, тепер їж.
• їж сама, мила, коли таке зварила.
* Як посолиш, так і їстимеш.
• Сама собі зварила, сама і поїм.
• Уміла варити та не вміла подавати.
• Зварив кашу, то не жалій масла.
• Зварив кашу, так і їж.
• З ними каші не звариш
V. Підсумок уроку.
У галереї
«Казка очима учнів 2-В класу.»
Іван Франко
«Лисичка і Журавель»
Підготувала:
вчитель початкових класів
Головій Оксана Іванівна.
|